Opłata za szkołę
W ciągu 10 szkolnych miesięcy pracujemy 34 soboty.
Opłaty za zajęcia lekcyjne, płatne przez 10 miesięcy w roku (od września do czerwca) kształtują się następująco:
1 dziecko - 80 euro/ m-c
2 dzieci - 135 euro/ m-c
3 i więcej dzieci - 175 euro/m-c
Należy zapłacić za cały miesiąc, niezależnie od tego, czy dziecko było obecne na zajęciach czy nie. Wyjątkowo może być potraktowana długotrwała choroba dziecka lub inne poważne długotrwałe (powyżej 1 m-ca) zdarzenie losowe.
Oprócz czesnego za naukę rodzice muszą również pokryć koszt podręczników oraz jednorazowe bezzwrotne wpisowe 40 euro od dziecka.
Opłata za zajęcia dodatkowe: teatralne i plastyczne wynosi 25 euro/m-c i trzeba ją wpłacać na konto szkoły.
Na budżet szkoły składa się czesne płacone przez rodziców oraz dotacje, o które rokrocznie staramy się z różnych źródeł (pełna lista w zakładce: Partnerzy Szkoły). Dzięki temu możemy utrzymać czesne na niskim poziomie przy zachowaniu wysokiej jakości kształcenia. Utrzymujemy również największą w Irlandii polską bibliotekę.
W każdą sobotę wszyscy uczniowie mają po 4 godziny lekcyjne (w godz.10.00-13.45).
Cena jednej lekcji dla 1 dziecka to 5,88 euro za godzinę (w przypadku dwójki dzieci -4,96 euro od dziecka, trójki dzieci -4,29 euro od dziecka).
Koszt 4 godzin dla jednego dziecka za 1 sobotę to 23,53 euro.
W przypadku, gdy dziecko zapisywane jest do szkoły w środku miesiąca, dodawany jest koszt poszczególnych sobót w danym miesiącu, na których dziecko jest obecne (np. koszt 3 sobót we wrześniu wyniesie 3x23,53 =70.59 euro).
Aby jak najbardziej usprawnić dokonanie opłat wprowadzono opłatę uśrednioną, którą należy wpłacić za miesiąc
z góry do 1 dnia każdego miesiąca. Opłata uśredniona oznacza, że policzyliśmy wszystkie sobotnie zajęcia w roku szkolnym (34), a następnie podzieliliśmy je przez liczbę 10 szkolnych miesięcy .
W ten sposób opłata w wysokości 80 euro jest opłatą miesięczną, niezależnie, czy w danym miesiącu odbędą się 4 zajęcia (jak w październiku), czy np. 2 zajęcia (jak w czerwcu).
Na kolejne dzieci z tej samej rodziny przysługują zniżki.
Informujemy, że świadectwa są wydawane tylko uczniom szkoły. Nie ma możliwości, aby po wypisaniu dziecka ze szkoły otrzymało ono świadectwo, w sytuacji, kiedy nie jest już naszym uczniem.
Kontynuacja nauki w kolejnym roku szkolnym- zarezerwowanie miejsca na wrzesień w kolejnym roku szkolnym.
Aby kontynuować naukę w kolejnym roku szkolnym i zarezerwować miejsce dla dziecka, należy opłacić czesne za wrzesień w czerwcu w sekretariacie szkoły lub na konto szkoły- najpóźniej do 10 lipca br.
Przy rezygnacji z nauki po tym terminie opłata ta nie jest zwracana.
Rodzina, która nie opłaci czesnego za wrzesień najpóźniej do 10 lipca br., uważana jest za rezygnującą ze szkoły. Na to miejsce będą przyjęte dzieci z zewnątrz, które chcą rozpocząć naukę w naszej szkole.
Dodatkowe opłaty:
Opłata za rozmowę diagnozującą (przy zapisie, dotyczy dzieci od 7 lat włącznie) jest bezzwrotna i wynosi 20 euro. Jest to opłata związana ze zorganizowaniem rozmowy, czasem poświęconym na rozmowę z dzieckiem i jego rodzicami oraz zdiagnozowaniem umiejętności językowych dziecka.
Opłata za zaświadczenia o uczęszczaniu do szkoły dla byłych uczniów wynosi 20 euro.
Zwolnienie z czesnego
Zasady płatności są opisane w podaniu do szkoły, rodzice zapisując dziecko do szkoły są ich świadomi i własnoręcznym podpisem je akceptują. Niezależnie od ilości obecności dziecka w szkole trzeba opłacić czesne - lekcje się odbywają: szkoła musi pokryć czynsz za wynajem szkoły, opłacić nauczyciela, opłacić osoby, które sprzątają szkołę, pracowników sekretariatu, biblioteki, opłacić ubezpieczenie itd. Do niektórych klas są listy dzieci oczekujących na miejsce- miejsce dla nieobecnego (nawet przez 1 miesiąc) ucznia jest zarezerwowane, niezależnie od tego, czy pojawia się na zajęciach czy też nie. Nie możemy przyjąć w miejsce nieobecnego na zajęciach ucznia, innego, kolejnego, nowego dziecka. Dopóki dziecko jest uczniem szkoły, nie jest wypisane- gwarantujemy to miejsce (również nieobecnemu na zajęciach) dziecku. Z powyższych powodów zarząd szkoły zwalnia z czesnego bardzo rzadko, w wyjątkowych- losowych -wypadkach, trwających dłużej niż 1 miesiąc, wynikających z choroby dziecka i połączonych z trudną sytuacją finansową rodziny.
W dniu 2.02.2019 r. Zarząd ściśle określił zasady zwalniania uczniów z czesnego.
Z czesnego może być zwolniony uczeń, który jest poważnie chory dłużej niż miesiąc. Może on być zwolniony z opłaty za 3 miesiące nauki maksymalnie. Po zakończeniu okresu zwolnienia z opłaty, rodzice powinni kontynuować opłacanie czesnego, niezależnie od obecności dziecka w szkole. W przypadku niespełnienia tych zasad dziecko zostaje skreślone z listy uczniów.
Ma ono prawo do pierwszeństwa przyjęcia do szkoły w przyszłości (jest wpisane jako pierwsze na listę oczekujących). Rodzice ucznia długotrwale chorego, starający się o zwolnienie z czesnego muszą jednocześnie uzasadnić trudną sytuację finansową spowodowaną chorobą dziecka - okazać odpowiednie dokumenty potwierdzające wysokie koszty jego leczenia, bądź utratę pracy jednego z rodziców.
Uczniowie biorący udział w zajęciach na uniwersytecie w soboty nie otrzymują prawa do zwolnienia z czesnego.
Sposób udzielania zapłaty:
Przelewem na konto szkoły (z góry, do 1 dnia każdego miesiąca):
Dane w formacie europejskim:
Polish School in Galway
A/C 15452093
NSC: 90-40-42
BIC: BOFIIE2D
IBAN: IE27 BOFI 9040 4215 4520 93
Adres: Bank of Ireland, Mervue Business & Technology Park, Wellpark Road, Galway, H91 F3P3
Za dysponowanie środkami szkoły, planowanie budżetu i właściwe jego rozliczenie odpowiada Zarząd Learn Polish Company Limited by Guarantee. Każdorazowo rozliczamy się z przyznanych dotacji i wykonujemy czynności sprawozdawcze wobec instytucji je przekazujących.
Księgowość szkoły prowadzi biegły księgowy Arkadiusz Zagrabski.